Irmo Boys Open Year No. 1 in Class 4A Basketball

Posted 1/6/22

A second-place showing at the Chick-Fil-A Classic over the holiday break has the Irmo boys basketball team ranked No. 1 in Class 4A.The Yellow Jackets sit atop the poll ahead of Region 4-4A …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Irmo Boys Open Year No. 1 in Class 4A Basketball

Posted

A second-place showing at the Chick-Fil-A Classic over the holiday break has the Irmo boys basketball team ranked No. 1 in Class 4A.

The Yellow Jackets sit atop the poll ahead of Region 4-4A rival AC Flora, which came away with the American Division title at the Cayce Roundball Classic.

The host team and winner of the National Division at the tournament, Brookland-Cayce, is No. 3 in Class 3A. Another holiday tournament champion, Gray Collegiate, is eighth in Class 2A.

On the girls’ side, Lexington remains second in Class 5A with Dutch Fork ranked sixth. The Lady Wildcats and Lady Silver Foxes face each other Jan. 21 as part of the Rush’s High School Hoops on WACH 57.

The Gray Collegiate girls are ranked ninth in Class 2A.
 

S.C. BASKETBALL COACHES ASSOCIATION TOP 10 RANKINGS


Boys

Class 5A

1. Dorman 2. Riverside 3. Ft. Dorchester 4. Ridge View 5. Northwestern 6. Mauldin 7. Byrnes 8. Sumter 9. T.L. Hanna 10. Goose Creek

Class 4A

1. Irmo 2. AC Flora 3. Catawba Ridge 4. Lancaster 5. Wilson 6. Hartsville 7. West Florence 8. Travelers Rest 9. Greenville 10. South Pointe

Class 3A 

1. Orangeburg-Wilkinson 2. Seneca 3. Brookland-Cayce 4. Dillon 5. Crestwood 6. Blue Ridge 7. Union County 8. Powdersville 9. Fox Creek 10. Manning

Class 2A

1. York Prep 2. Wade Hampton 3. Landrum 4. Phillip Simmons 5. Christ Church 6. Andrew Jackson 7. Woodland 8. Gray Collegiate 9. Greer Middle College 10. North Central

 

Girls

Class 5A

1. Dorman 2. Lexington 3. Sumter 4. Rock Hill 5. Stratford 6. Dutch Fork 7. Stall 8. Cane Bay 9. Woodmont 10. Spring Valley

Class 4A

1. Westside 2. Catawba Ridge 3. North Augusta 4. Aiken 5. South Florence 6. AC Flora 7. Westwood 8. West Florence 9. Walhalla 10. South Pointe

Class 3A

1. Keenan 2. Lower Richland 3. Blue Ridge 4. Orangeburg-Wilkinson 5. Southside 6. Emerald 7. Clinton 8. Camden 9. Aynor 10. Oceanside

Class 2A

1. Blacksburg 2. Christ Church 3. Silver Bluff 4. Phillip Simmons 5. Saluda 6. Andrew Jackson 7. Latta 8. Chesterfield 9. Gray Collegiate 10. Barnwell

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here